Web Tasarım Nasıl Yapılır?

web tasarım nasıl yapılır?

Her geçen gün artan site sayısına baktığımızda web tasarım nasıl yapılır? sorusunun oldukça önemli olduğunu görürüz. Şu anda internet siteleri olmadan yaşamak neredeyse imkansız gibi görünüyor. Milyonlarca kişi kendilerine ait bir site yapmak istiyor ve bunun için sürekli bir yarış başlıyor. Bu yarışta birçok farklı rakip olduğu ortadadır. Bu rakipleri elemek için ise onlardan farklı tasarımlar yapmak gerekir. Tasarımlar özgün içeriklerden oluşmalıdır. Bunun için de iyi bir planlama gereklidir. Aşağıda web tasarım noktasında merak ettiğiniz detayları görebilirsiniz.

Web tasarımına başlamadan önce bir plan yapmanız gerekmektedir. Bu sitenin hangi konuları içereceği, hedef kitlesi, ihtiyaçları, içermesi gereken özellikler ortaya koymak gereklidir. Bu konular aydınlatıldığında çeşitli beyin fırtınalara yapılmalı ve en iyisinin nasıl olacağı tartışılmalıdır. Bunun sonucunda da çeşitli taslaklar yapılmalıdır. Taslaklar siteyi net bir şekilde görebilmeyi sağlar. Bu sayede eksik ve fazlalıkları değiştirebilmek mümkün olur. Yani taslakların web tasarım noktasında son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Site İçinde Gerekli Düzenlemeleri Tamamlayın

Site içi düzen içerisinde önemle yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunlardan bir tanesi yazı tipi ve boyutlarıdır. Yazıların okunaklı olması için sade bir yazı tipi seçip, noktalama işaretlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Sitenizde paylaşacak olduğunuz yazıların özgün olmasına ve yaratıcı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun haricinde site içerisinde paylaşacak olduğunuz görseller çok önemlidir. Bugörsellerin görüntü kalitesini kaybetmemesi için küçültülmesi gerekmektedir. Fotoğrafları sıkıştırabileceğiniz farklı sitelerden faydalanabilirsiniz.

Web sitenin daha fazla kişi tarafından görüntülenebilmesi için mobil uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Birçok kişinin artık akıllı telefonlardan internete girdiği bilinmektedir. Bu yüzden sitenizin kolay erişime izin vermesi gerekir. Web sitenizin hızını arttırarak mobil cihazlardan daha hızlı giriş yapılabilmesini sağlayabilirsiniz. Hız ziyaretçiler için en önemli detaylardandır. Site açılma hızı 3 saniyeyi geçerse ziyaretçiler sitenizi terk eder.

UX ve UI Tasarımları İyi Yönetin

Web tasarımda önemli kavramlardan olan UX ve UI, sitenin düzeni için son derece önemlidir. UI sitenin görünüşü noktasında yapacağınız çalışmaları kapsar. UX ise kullanıcıların sitenizi nasıl kullanabildiğiyle ilgilidir. Bu noktada ikisi de birbirinden bağımsız düşünülemez. Her ikisinin de web tasarımında yeri çok önemlidir ve en iyi hale getirilmelidir. Sitenin konsepti belli olduktan sonra direkt olarak tasarım yapmaya başlayabilirsiniz.

Web tasarım yaparken Photoshop programını kullanarak çeşitli görseller elde edebilirsiniz. Bu yüzden Photoshop programını bilmek size büyük fayda sağlayacaktır. Bu program dışında da web tasarımda kullanabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Bu durum ciddi bir bilgi birikimi gerektirebilir. Eğer imkanınız varsa web tasarım uzmanlarından yardım almanız daha doğru olabilir. Web tasarım uzmanları yaşadıkları tecrübeleriyle çok daha hızlı ve pratik sonuçlar verebilir.

Zengin İçerikler Oluşturun

Zengin içerikten kasıt içeriğin faydalı bilgiler içermesidir. Bu durum site sahiplerinin en fazla sıkıntı çektiği noktalardadır. Sürekli olarak paylaşımlar yapılacaksa bir metin yazarına ihtiyaç olacaktır. Çünkü sürekli yazı üretebilmek de ciddi bir beceri gerektirmektedir. İçerik yöneticinizin sitenizin hedef kitlesin bilmesi ve buna uygun çalışmalar yapması gerekir. Bu noktada sitenizin amacından, hedef kitlesinden bahsetmeniz yeterli olacaktır.

İçerikler üretilirken SEO kuralları arama motorlarında öne çıkabilmeniz için son derece önemlidir. Bu kurallara uyulduğu takdirde kısa süre içerisinde Google üzerinde ön plana çıkabilirsiniz. Bu kurallar içerisinde en önemlisi yazı içeriklerinin sıkıcı olmaması, uzun cümlelerden kaçınılmasıdır. Bunun yanında doğru anahtar kelimeler kullanılması, linklemeler yapılması da son derece faydalı olacaktır.

Recommended Posts